alin germe

Alın Germe Ameliyatı

Gerek yaşın ilerlemesi gerekse mimik kullanımına bağlı olarak alın bölgesinde kırışıklıklar meydana gelmektedir. Alın bölgesinde meydana gelen kırışmaları maalesef gizlemek pek mümkün değildir. Kaşlarda ve şakak bölgesinde düşme, alın bölgesinde derin kırışıklıkları bulunan kişiler için alın germe ameliyatı uygun bir yöntemdir. Genel olarak 40 yaş üzerinde kişilerde bu şikayetlerle karşılaşılmaktadır. Bu kişilerde genellikle göz kapağı düşüklüğü de meydana gelmiş olabilmektedir. Göz kapağı estetiği ile komplike bir şekilde alın germe ameliyatı uygulanabilmektedir.

Klasik Alın Germe Ameliyatı

Klasik alın germe ameliyatında, iki şakak arasında saçlı deri içinde kalan bir kesi yardımı ile alın derisi kaldırılmaktadır. Kırışıklıkların oluşumuna ve sarkmalara neden olan kaslar tahrip edilmektedir. Alın derisi, göz çukurlarının üst kemik bölgesinden serbestleştirilmekte ve fazla olan deri kesilerek alınmaktadır. Genellikle 2-3 saat süren ve genel anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyattır. Klasik alın germe ameliyatından 1 gün sonra hasta taburcu edilmektedir. Ameliyatın 2. Günü banyo yapılabilmektedir. Operasyon sonrasında buz uygulaması yapılarak oluşacak şişlikler en aza indirilebilmektedir.  Doktorun önereceği özel kremler ile de oluşacak morluklar giderilebilmektedir. Oluşan şişlikler 1-2 hafta içerisinde geçmektedir. Saçlı deride kalan metal dikişler ameliyat sonrasında 10. Gün alınmaktadır. Alın bölgesinde uyuşukluk hissi yaşanabilmektedir. Bu durum normaldir ve birkaç hafta içerisinde geçecektir. Kan basıncını arttıracak, ağır sporlar, ağır ev ileri ve cinsel ilişki gibi durumlardan bir düre uzak kalmak gerekmektedir. Birkaç ay boyunca güneşlenme, sauna ve solaryumdan da uzak durmak gerekmektedir.

Endoskopik Alın Germe Ameliyatı

Alın germe işlemi daha genç ve taze bir yüze sahip olmak için gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi altında ortalama 1,5 saat içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyatta ciddi kanamaların oluşması neredeyse imkânsız denilecek kadar azdır. Enfeksiyon riski de oldukça azdır. İltihap oluşma durumları ise basit antibiyotikler kullanılarak giderilebilmektedir. Endoskopik alın germe işleminde saçlı deri içerisinden yapılan 2 santimlik kesi yeterli olmaktadır. Germe ve kasların temizlenmesi işlemleri bölgenin içerisinden gerçekleştirilmektedir. Endoskopik alın germe ameliyatında işlem kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Şişlik ve morarmalar çok az miktarda oluşmakta ve hızlı bir şekilde 3-4 gün içerisinde iyileşme göstermektedir. Ortalama 5 gün içerisinde iş hayatına dönüş sağlanabilmektedir. Ameliyat sonrasında ağrı ve acı hissi yaşanmaz. Yaşanabilecek küçük ağrılar için doktorun önereceği ağrı kesiciler kullanılarak kontrol altına alınabilmektedir. Bölgeye mutlaka buz uygulaması yapmak gerekmektedir. Bu uygulama iyileşme sürecinin daha kısa sürmesine katkı sağlayacaktır. Hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Ameliyat sonrasında uygulanan pansuman 2 günde tamamen çıkartılmaktadır. Dren uygulandıysa ameliyattan 1 gün sonra alınmaktadır. Saçlı deriye uygulanan metal dikişler ise 1 hafta sonrasında alınmaktadır. Bu dikişlerin alınması ağrılı bir süreç değildir. Ameliyattan 1 hafta sonra uzun yürüyüşler ve 3 hafta sonrada ağır sporlara başlanabilmektedir. Genel olarak birinci haftada sonuçların büyük kısmı görülmektedir. Ancak tamamen iyileşme ve dokuların yerine tamamen oturması 3 ayı bulabilmektedir.

Güvenilir Hizmet

Profesyonel ekibimizle hizmetinizdeyiz

Randevu Alın

Destek almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ücretsiz Transfer

Operasyon öncesi ve sonrası ücretsiz transfer hizmeti