boyun germe

Boyun Germe

Yaşlanmanın etkisiyle oluşan sarkmalar vücudun her bölgesinde olduğu gibi boyun bölgesinde de meydana gelmektedir. Boyun bölgesinde meydana gelen sarkmalarla boyun ve çene arasındaki açı kaybolmaya başlar. Sık kilo alıp verme, çene altının küçük ve geride olması durumlarında boyundaki deride sarkmalar daha erken yaşlarda meydana gelebilmektedir.

Boyun germe ameliyatında, kulak önünden kulak memesine uzanan ve kulak arkasına doğru giden bir kesi açılır. Bu şekilde yüz ve boyundaki deri serbest hale getirilir. Yüzdeki yumuşak doku dikişler yardımı ile yukarı doğru asılır. Derideki fazlalıklar alınarak kulak ön ve arkasındaki kesiklere dikilir. Çene altındaki bölgede yağ birikmesi durumu var ise operasyonda liposuction kullanılabilmektedir. Boyun bölgesinde dikine olan bantlar, çene altından yapılan 3-4 santim uzunluğundaki yatay kesiler ile serbestleştirilir ve birbirine dikilerek boyunda iç korse oluşturulmaktadır. Alt çenenin küçük ve geride olduğu durumlarda, çeneye yerleştirilecek olan protez yardımı ile çenenin belirginleştirilmesi de boyun germe ameliyatı esnasında uygulanabilmektedir. Boyun germe ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu ameliyat esnasında boyun haricinde diğer bölgelere de müdahale edildiği için işlem 5 ile 7 saat aralığında olabilmektedir.

Ameliyatta kullanılan özel dikiş ve pansuman sayesinde oluşacak olan dikişler en aza indirilmektedir. Enfeksiyon, genellikle sigara kullananlarda görülen deri kayıpları ve kanama gibi komplikasyonların görülmesi durumunda yara iyileşmesi gecikeceği için tedavi gerektiren izler oluşabilmektedir. Yapılacak olan kesiler doğal kıvrımların hizasında gerçekleştirileceği için çok fazla göze çarpmamaktadır.

Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her ameliyat öncesinde olduğu gibi boyun germe ameliyatı öncesinde de kanama riskini arttıracağı için aspirin gibi kan sulandırıcı işlevi olan ilaçların kullanımına ara verilmelidir.
 • Sigara kullanımı ameliyattan 3 hafta önce bırakılmalı ve ameliyat sonrasında da bir süre kullanılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrasında saçlar 1 ay boyunca boyanamayacaktır. Bu yüzden operasyondan 1 hafta önce saç boyama işlemi gerçekleştirilebilir.
 • Saçların uzun olması, ameliyat sonrasında yapılacak pansumanların gizlenebilmesi açısından faydalı olabilmektedir.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kullanılan drenler, kulak arkasından sıvı toplanmasını önlemek için operasyondan 1 gün sonra alınmaktadır.
 • Ameliyat sonrasında soğuk kompres uygulaması iyileşme sürecini olumlu etkilemektedir.
 • Hasta ameliyatın 2.günü taburcu edilebilmektedir. 1 hafta içerisinde yüz ve göz kapaklarındaki dikişler alınmaktadır.
 • gün ise saç içerisinde bulunan metal dikişler alınmaktadır. Yüz bölgesinde oluşacak hissizlik durumu normal karşılanmalıdır. Bu durum, birkaç hafta içerisinde geçmektedir.
 • Ameliyattan 2 gün sonra banyo yapılabilmektedir.
 • Saçları tararken oldukça dikkatli davranmak gerekmektedir. Makyaj yapılacaksa eğer bu durumda da dikkatli davranmak gerekecektir.
 • En az 2 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Ayrıca ağır egzersizlerden de bir süre uzak durulmalıdır.
 • Birkaç ay sauna, buhar banyosu ve alkolden uzak durulmalıdır. (Bu süreç kişiden kişiye değişeceği için doktor önerisi ile belirlenmelidir.)
 • 6 ay boyunca güneş koruyucu kremler düzenli olarak kullanılmalıdır.

Güvenilir Hizmet

Profesyonel ekibimizle hizmetinizdeyiz

Randevu Alın

Destek almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ücretsiz Transfer

Operasyon öncesi ve sonrası ücretsiz transfer hizmeti