burun estetigi

Burun Estetiği Ameliyatı

Hem görsel hem de sağlık amaçlı başvurulan burun estetiği ameliyatları, genel olarak burun şeklinin beğenilmemesi durumlarında yapılan estetik operasyonlardır. Burun yapısının kemerli olması, burun ucunun düşük olması, uzun olması, burun deliklerinin büyük olması ya da asimetrik olması gibi şikayetler ile burun estetik ameliyatı yapılabilmektedir. Bunların haricinde gelişen travmatik olaylar sonucunda burundaki şekil bozukluklarının giderilmesi için de burun estetiği ameliyatları yapılabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatında, kas iskelet sisteminin oluşumunu tamamlamış olması gerekmektedir. Bu nedenle de çocuklarda kemik gelişiminin tamamlanması beklenmektedir. Burun estetiği ameliyatı için üst yaş sınırı olmamakla birlikte ilerleyen yaşlarda anestezinin ve postoperatif komplikasyonların artabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Burun estetiği ameliyatları genel olarak fazla ağrılı operasyonlar değildir. Ameliyat sonrasında oluşan morluk ve şişlikler burun estetiği ameliyat sürecinin doğal bir sonucudur. Burun estetiği ameliyatı sonrasında kullanılan pamuklu tamponlar yerini şimdi silikon tamponlara bırakmış durumdadır. Silikon tampon kullanımı ile tampon çıkarma aşamasında oluşan kanamaların da önüne geçilmiştir.

Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatlarında kullanılan teknikler açık ve kapalı olmak üzere iki şekildedir. Bu tekniklerden hangisinin kullanılacağına, kişinin yaşına ve burunda gerçekleştirilecek olan işleme göre doktor karar vermektedir.

Açık Rinoplasti: Burun delikleri arasındaki alt kısımdan açılan küçük bir kesi yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Açık rinoplasti yöntemi ile kapalı tekniğe göre daha fazla müdahale alanına sahip olunmaktadır. Burun içi, kıkırdak yapısı ve yumuşak dokular daha görünür hale gelmektedir. Açık rinoplasti ile kıkırdak yapıdaki şekil bozuklukları, eğrilikler, kıkırdakta bulunan eksiklik veya çöküklükler fark edilip düzeltilebilmektedir.  Açık rinoplasti tekniği, burundaki yapısal bozuklukların net bir şekilde görünmesini ve revizyon burun estetiğinin de çok daha doğru bir şekilde planlanarak gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Kapalı Rinoplasti: Genel ya da lokal anestezi altında yaklaşık 1,5 saat süren bir ameliyat tekniğidir. Bu teknik ile yapılan operasyonlarda burun deliklerinin dış kısmında kesinlikle hiçbir kesi işlemi yapılmaz. Tüm işlemler burnun iç kısmında gerçekleştirilir. Burundaki tüm bağ ve kas fonksiyonları korunmuş olur. Kapalı rinoplasti ile iyileşme süreci daha erken gerçekleşmektedir. Ödem ve cilt problemleri daha az miktarda meydana gelmektedir. Ameliyat sonrasında, burun iç kısmından eriyebilen dikişler atılır, dikiş aldırma gibi problemlerin olmamasının yanı sıra dışarıdan bakıldığında da hiçbir dikiş izi görünmez. Ameliyat sonrasında genellikle burunda 3 gün silikon bulundurulur ve 3. Günün sonunda silikonlar çıkartılmaktadır. Burun dışına yapılan bantlama ise ameliyattan 1 hafta sonra çıkartılabilmektedir. Kapalı rinoplasti yöntemi ile normal hayata dönüş 7. Günden itibaren başlayabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatlarının başarısını etkileyen iki temel etken bulunmaktadır. Burnun fonksiyonel olarak işlevsel olması ve görüntü olarak ideal, güzel bir yapıda olmasıdır. İdeal burun denilen yapı ise her zaman doğal görünüme sahip olmalıdır.

Güvenilir Hizmet

Profesyonel ekibimizle hizmetinizdeyiz

Randevu Alın

Destek almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ücretsiz Transfer

Operasyon öncesi ve sonrası ücretsiz transfer hizmeti