goz kapagi

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapaklarında oluşan yağlanmalar, sarkmalar, torbalanmalar, çökme, morarma ve kırışıklıkların giderilmesi daha genç ve dinamik bir görüntü ortaya çıkarabilmek için göz kapağı estetiği yapılmaktadır. Üst göz kapağı kaşlar ve alın ile birlikte değerlendirilirken, alt göz kapağı ise yanaklarla birlikte değerlendirilmektedir. Üst göz kapağında bulunan fazla deri çıkartılarak sarkmalar giderilmektedir. Göz kapaklarındaki düşüklükler ise göz kapağını kaldıran kasların kısaltılması ile gerçekleştirilmektedir.

Göz kapağı estetiği işlemine genel olarak 35 yaşından sonra başvurulmaktadır. Üst göz kapağı yapısı fazla etki ve düşük olan göz altında fazla torbalanma olan kişilerde daha erken yaşlarda operasyon gerçekleştirilebilmektedir.

Cilt elastik bir yapıya sahiptir. Fakat yaşın ilerlemesi ile cilt elastikiyetini yavaş yavaş kaybeder. Yüz bölgesindeki elastikiyet kaybı ilk olarak gözlerde fark edilmektedir. Göz kapaklarında ortaya çıkan bu değişim kişide yorgunluk, donukluk ve olduğundan daha yaşlı bir görünüme neden olabilmektedir. Alt ve üst göz kapaklarında meydana gelen yaşlanma belirtileri;

  • Üst göz kapağı düşüklüğü,
  • Göz kapaklarında sarkma ve kırışıklıklar,
  • Göz altlarında torbalanma ve renk değişimleri,
  • Yorgun bir yüz ifadesi.

Göz kapaklarında meydana gelen deri gevşemeleri, göz kapağı düşüklüklerine de neden olmaktadır. Bu düşüklük kimi zaman görüş açısını da etkileyebilmektedir. Bazı durumlarda yaşanan kaş düşüklükleri de göz kapağı düşüklüğüne neden olabilmektedir. Estetik ve fonksiyonel olarak yapılabilecek olan göz kapağı estetiği (blefaroplasti), genellikle kaş kaldırma, alın kaldırma ve endoskopik orta yüz ameliyatları ile birlikte uygulanabilmektedir.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatında bölgede bulunan fazla deri ve kas dokusu kesilip çıkartılarak işlem gerçekleştirilir. Ameliyatta yapılacak dikişlerin belli olmaması için göz kapağının katlanma hizasından kesi yapılmaktadır.

Elmacık kemiklerinin üzerindeki dolgunluk, ilerleyen yaşla birlikte kendini aşağı doğru salar. Bu durum alt göz kapağında da çökmelere neden olmaktadır. Alt göz kapağına herhangi bir işlem yapılmadan önce elmacık kemikleri üzerinde sarkmaya uğrayan yağ yastıkçıklarının yerine asılması işlemi gerçekleştirilir. Yağ yastıkçıklarının yerine asılması ile alt göz kapaklarına herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmayabilmektedir. Bu işlemden sonra, alt göz kapakları tekrar değerlendirmeye alınır. Sarkma ve torbalanmanın olup olmadığına bakılır. Bu bulguların ortadan kalkmadığı durumlarda alt göz kapağı estetiği işlemine geçilmektedir. Bu ameliyatta kesiler kirpiklerin hemen altından gerçekleştirilir. Açılan keşiden girilerek yağ torbaları bölgeye dağıtılarak fazla kalan deri ve kas çıkartılır. İşlem bu şekilde tamamlanmış olur. Ameliyat sonrasında göz altındaki çökük görünümün devam etmesi durumunda ise iyileşme sürecinden sonra bölgeye yağ enjeksiyon işlemi uygulanabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ameliyat sırasında oluşabilecek kanamaları arttırması nedeni ile kan sulandırıcı etkili ilaçlar ve antibiyotiklerin kullanımı en az 1 hafta öncesinden bırakılmalıdır.
  • Yara iyileşmelerini olumsuz etkilediği için sigara kullanımı ameliyattan 2-3 hafta öncesinde bırakılmalıdır.
  • Beklenmeyen sonuçlar doğurabileceği için bitkisel takviye ürünleri de ameliyattan önce bırakılmalıdır.
  • Geçirilen bir hastalık, alerji ve kullanılan ilaçlar var ise bunlar mutlaka hekime bildirilmelidir.

Güvenilir Hizmet

Profesyonel ekibimizle hizmetinizdeyiz

Randevu Alın

Destek almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ücretsiz Transfer

Operasyon öncesi ve sonrası ücretsiz transfer hizmeti