kepce kulak estetigi

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak sorunu, kulakta en sık görülen şekil bozukluklarındandır. Genellikle, kulak bölgesindeki kıkırdakların gevşek olması ya da kulak kıvrımlarının yetersiz olması ile ortaya çıkmaktadır. Kepçe kulak sorunu genellikle iki kulakta da görülmekte ancak bazı kişilerde tek kulakta olabilmektedir. Bu durum çeşitli psikolojik sorunlara da neden olabileceği için mutlaka önüne geçilmesi gereken bir problemdir. Gelişen teknoloji ile birlikte kepçe kulak problemi kolaylıkla çözüme kavuşabilmektedir.

Genetik faktörlere bağlı olarak oluşan kepçe kulağa neden olan sorunlar;

 • Kulak kepçesi ile kulak arkasındaki kemiğin arasındaki açının çok geniş olması.
 • Kulak kıkırdaklarının gevşek yapıda olması.
 • Kulak üstünde olan kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin düz bir yapıda olması.

Özellikle okul çağındaki çocuklar için psikolojik baskı oluşturan kepçe kulak durumu doğru zamanda ve doğru şekilde tedavi edilmelidir. Ciddi risklere sahip olmasa da kepçe kulak operasyonu, uzman plastik cerrahlar tarafından, hastane ortamında gerçekleştirilmelidir. Hastanın yaşına bağlı olarak ve doktorun önerisi ile lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Kişiye uygulanacak operasyona göre 45 dakika ile 1,5 saat arasında bir sürede ameliyat gerçekleşmektedir.

Kulaktaki problemin temel nedenine bağlı olarak, operasyon sırasında kulak kıkırdaklarına olması gereken şekil verilmektedir. Kulak geriye doğru yeniden konumlandırılmaktadır. Ameliyatta açılan kesiler genel olarak kulak arkasında kalmakta ve estetik bir sorun oluşturacak izler oluşmamaktadır. Kepçe kulak ameliyatı kesinlikle duyma işlevini etkileyen bir operasyon değildir. Kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen kepçe kulak ameliyatında iyileşme süreci genellikle 1-2 hafta içerisinde tamamlanmaktadır. İyileşme süreci sonrasında ise kepçe kulak durumu tamamen ortadan kalkmaktadır.

Operasyon Sonrası İyileşme Süreci

 • Anestezinin etkisi ile ilk 4 saat ağrı hissedilmez, bu sürenin sonunda ise hafif ağrılar oluşabilmektedir. Ancak hayatı etkileyecek düzeyde ağrılar değildir. Doktor önerisinde kullanılacak olan ağrı kesicilerle ağrılar giderilebilmektedir.
 • Kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatında özellikle lokal anestezi uygulanan hastalar aynı gün taburcu edilmektedir.
 • Operasyonda uygulanan kesiler kendiliğinden eriyebilir olduğu için operasyon sonrasında dikiş alınması gibi durumlara gerek duyulmamaktadır.
 • Hasta iyileşme sürecini maksimum 2 hafta içerisinde tamamlamaktadır.
 • Ameliyattan 1-2 gün sonra ılık ve kısa bir duş alınabilmektedir. Bu süre hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir, doktora danışmak faydalı olacaktır.
 • İyileşme sürecinde, kulakları dış faktörlerden korumak oldukça önemlidir ve kulakları korumak operasyon sürecini olumlu etkilemektedir. 2 hafta boyunca tenisçi bandı ya da saç bandı ile dolaşılması önerilmektedir.
 • Operasyon sonrasında kulak bölgesinde hafif şişme ve renk değişimleri gözlenebilmektedir. Bu durum olağan bir süreçtir ve birkaç gün içerisinde geçmektedir.
 • Hafif tempolu yürüyüşlere operasyondan 2 hafta sonra başlanabilir.
 • 3 ay boyunca kulaklar olabilecek travmalara karşı dikkatle korunmalıdır.
 • haftadan sonra kulak yeni şekli fark edilmektedir.
 • Kepçe kulak ameliyatı iyileşme süreci sonunda kişilerde psikolojik olarak da büyük bir mutluluk görülmektedir

Güvenilir Hizmet

Profesyonel ekibimizle hizmetinizdeyiz

Randevu Alın

Destek almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ücretsiz Transfer

Operasyon öncesi ve sonrası ücretsiz transfer hizmeti