yuz yag enjeksiyonu

Yüz Yağ Enjeksiyonu

Yüz bölgesinde deri altına yağ enjekte edilmesi şeklinde gerçekleştirilen bir estetik operasyondur. Bu uygulamadaki amaç; deforme olmuş görünümü düzeltebilmektir. Yüz yağ enjeksiyon işlemi için ihtiyaç duyulan yağ vücuttan temin edilmektedir. Bireylerin çoğunda yağlanmanın meydana geldiği yer karın bölgesidir. Bu nedenle de yüz yağ enjeksiyonu için en çok tercih edilen bölgedir. Ancak sadece karın bölgesinden yağ alınması gerekiyor gibi bir algı ortaya çıkarılmamalıdır. Bel, kalça, kol ve bacak bölgelerinden de yağ alımı gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca göz altı torbalarının giderilmesi için o bölgeden alınan yağlar da yüz yağ enjeksiyonu için kullanılabilmektedir.

Yüz yağ enjeksiyonu işlemi için genel olarak lokal anestezi uygulanmaktadır. Özellikle kombine şekilde bir uygulama yapılacaksa genel anestezi altında uygulama yapılmaktadır. Vücuttan alınan yağ dokuları, santrifüj ve yıkama gibi çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanılabilecek duruma getirilmektedir. Kullanıma hazır hale getirilen yağlar daha sonra enjektör yardımı ile deri altına gönderilmektedir. Bu işlemin de gerçekleştirilmesi ile yüz yağ enjeksiyon uygulaması tamamlanmış olur.

Yüz yağ enjeksiyon uygulamasının en büyük avantajı, hiçbir kesi ya da dikiş işleminin yapılmamasıdır. Hastanede yatış gerektirmeyen bu uygulama ile hastalar günlük hayatlarına aksatmadan devam edebilmektedir. Yüz yağ enjeksiyonu işleminin kalıcılığı pek çok faktöre bağlı olarak değişim göstermektedir. Enjeksiyon işlemi yapılmadan önce yüzdeki yağlar ne kadar kalıcı ise enjekte edilen yağlar da o kadar kalıcı olabilmektedir. Enjekte edilen yağların ortalama %40’ı 6 ay sonra kalıcılığını devam ettirebilmektedir. Bu durum da yüz yağ enjeksiyonu işleminin tekrarının gerekli olabileceğini göstermektedir. Hareketsiz olan vücut bölgelerinde kalıcılık daha başarılı olmaktadır.

Operasyon Öncesi

Uygulama öncesinde hastanın kullandığı ilaçlar varsa bunları hekime bildirmelidir. Kan sulandırıcı etkili ilaçlar operasyondan en az 1 hafta önce bırakılmalıdır. Sigara ve alkol kullanımı ameliyattan önce ve sonra bir süre kullanılmamalıdır.

Operasyon Sonrası

Uygulama sonrasında bölgede oluşacak şişliklerin azaltılması için soğuk kompres uygulanmaktadır. Genel olarak saat başı 15 dakika olacak şekilde bölgede dolaştırılmalıdır.  İşlemden sonraki ilk iki gün bölgede yağ enjeksiyonu haricinde bir şişlik olması normal bir durumdur ve sürecin olağan halidir. Bu şişlikler zamanla azalarak kaybolmaktadır. 4-5 gün sonra uygulama bölgesine hafif masaj uygulaması yapılarak şişliklerin azaltılması sağlanabilmektedir. Aşırı sıcak ve buhara maruz kalınması şişlikleri arttıracağı için uzak durmak gerekmektedir.

Yağ enjeksiyonu işlemi kişinin günlük hayatını etkileyecek boyutlarda rahatsızlık vermemektedir. Ancak oluşabilecek morluklar nedeni ile ilk birkaç gün istirahat ederek geçirilmelidir. Yağ enjeksiyon işlemi için açılan giriş noktalarına konulan bantlar en geç işlemden sonraki gün çıkarılmaktadır. Uygulama yapılan bölgeye 5 gün boyunca antibiyotik etkili kremler kullanmak gerekmektedir.

Yüz yağ enjeksiyonu cerrahi bir uygulama olduğu için bölgede ödem oluşabilmektedir. Oluşan ödem ile enjekte edilen yağ dokusunu birbirine karıştırmamak gerekmektedir. Oluşan ödem iyileşme süreci içerisinde azalarak geçecektir. Yağ enjeksiyonu ile yapılan işlem ise kalıcı bir yöntemdir.

Güvenilir Hizmet

Profesyonel ekibimizle hizmetinizdeyiz

Randevu Alın

Destek almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ücretsiz Transfer

Operasyon öncesi ve sonrası ücretsiz transfer hizmeti